
Дж. Кенджи Лопес-Алт не се шегува, когато казва, че е направил над 1000 стека и е изпекъл над 1500 бисквити с парченца шоколад.
Неговите рецепти преминават през изчерпателна научна проверка: всеки опит променя една конкретна променлива, докато завършеният продукт не стане съвършен.
Той е демистифицирал всичко - от пърженето на пиле във фритюрник до правенето на най-пухкавите палачинки, приготвянето на стек във вакуум и изграждането на бъргър в стила на "хопърите".
Наскоро Лопес-Алт издаде книгата си The Food Lab: Better Home Cooking Through Science, 1000-странично ръководство за готвачи (всъщност по-скоро учебник или енциклопедия, отколкото готварска книга), включваща всичко, което той знае.
Реклама
Ето няколко важни съвета от Кенджи.
Не приемайте нищо за даденост
Целта на Food Lab е да помогне на хората да станат по-добри готвачи, обяснява той. Първото, което трябва да не забравяте? Никога не приемайте нищо за даденост. Никога не вярвайте на нечии чужди думи. “Вярвайте на очите си и доказателствата, не на празни думи и истории,” казва той.
За Кенджи науката на храната няма нищо общо с химикалите или модернистичната кухня. Вместо това “науката е начин за разбиране на света около вас. Говорим за разбиране — на базово ниво на химически вещества и термодинамика - какво се случва в храната ви.” За да демонстрира, той споделя шест правила на готвенето, които е оборил с експерименти през годините.
И така, ето шест разпространени мита за готвенето, които са тотално несъстоятелни:
1. Използвайте много вода, когато варите паста
“Традиционно хората казват да се използва много вода, защото желаете тя да кипи така, че да възстанови вренето колкото може по-скоро след добавянето на пастата,” казва той.
Въпреки че това донякъде звучи резонно, всъщност не е вярно.
“Ако направите много прост експеримент у дома, и вземете тенджера с литър вода - и друга с 3-4 литра, и ги поставите една до друга, по-малката ще се върне към кипене по-бързо,” обяснява той.
Защо? Защото без значение колко вода имате, “И двете тенджери трябва да възстановят същото количество енергия, за да се върнат към кипене, но по-голямата тенджера отделя енергия в околната среда по-бързо от по-малката.”
2. Обгарянето от самото начало на стека задържа в него соковете
“Ако приготвяте паралелно два стека, единият, обгорен в началото, а другият - в края, ще видите, че този, обгорен в края, ще губи по-малко сокове. Ако започнете приготвянето с ниска температура във фурната и после обгаряте в самия край, той се приготвя много по-равномерно с еднакъв цвят навсякъде,” обяснява той.
3. Не пробивайте стек с вилица, защото ще изгубите от соковете
Всъщност употребата на вилица за обръщане на стековете е напълно безпроблемна.
“Стекът не е балон с вода,” отбелязва Кенджи. “Той е по-скоро поредица от миниатюрни балони с вода.” Тоест, ако забиете вилица в него, може да пробиете един-два, но не е като да отваряте водния шлюз. Кенджи препоръчва отново да проверите това сами с тест с два приготвяни паралелно стека.
4. Не осолявайте яйцата, докато ги бъркате
Според разпространения мит, добавянето на сол към яйцата, докато ги бъркате или правите омлет, ще ги направи по-твърди. Кенджи твърди обратното: “След много изпитания мога да кажа, че няма нищо такова. Ако оставите яйцата да постоят със сол за 15 минути, те всъщност ще запазят по-голяма влажност. Това е така, защото солта разлага някои от протеините и оформя мрежа, която удържа повече влажност по време на готвенето на яйцата.”
5. Добавете оцет към водата, когато варите яйцата, така че черупките им да се белят по-лесно
Игнорирайте теориите, че единствените лесно белещи се твърдо сварени яйца са старите яйца, приготвяните в солена вода, в оцетена вода, или с пробита дупка от единия край.
Факт, старите яйца се белят по-лесно от пресните, но при еднакви яйца, поставянето във вече вряща вода спомага яйцето да се бели по-лесно. “Всъщност направих експеримент. Сварих няколкостотин яйца и накарах хора да ги белят, без да знаят как точно съм ги варил. Преброих дефектите по повърхността на яйцата и установих, че основното, което прави яйцата лесни за белене, е началната температура на водата,” обяснява той. Тоест колкото по-гореща е водата, когато започвате да варите яйцата, толкова по-лесно ще ви е да ги обелите.
6. Не осолявайте боба по време на варене
Хората твърдят, че не бива бобът да се осолява, докато се вари; соли се в края, иначе той се втвърдява.
“Почти точно обратното е,” казва Кенджи. “Осоляването на боба всъщност запазва боба цял при варене.” Единственото, което не бива да правите, докато се вари бобът, е да добавяте оцет. Киселината блокира разлагането на пектина.
“До голяма степен е въпрос на лични предпочитания,” обобщава Кенджи. Едно е ясно: научният подход по отношение на разпространени въпроси или техники на готвене води до отлични рецепти. Което всъщност е и самият замисъл, коментира той. Защото “ако ще правя хамбургер, искам а е най-добрият, който мога да направя.”
Подобни статии
